מינהלות עירוניות

הצורך ביעוץ חברתי – מינהלות עירונית;

המינהלות להתחדשות עירונית הפועלות בערים, הן הגוף הייחודי והמאשר של התוכניות, משום כך – הן הגוף האמון אף על ההיבט החברתי והקהילתי של תהליכי התחדשות עירונית. 

עוד בשלבי התוכנית המקדמיים, על המינהלות להתמודד עם שאלות רבות, וביניהן:

  • האם ההתחדשות העירונית באמת מועילה לדיירים?
  • ​האם ומהו הנזק העלול להיגרם לתושבים וליזמים בשטח?
  • כיצד ניתן למנוע נזקים לתושבים וליזמים?
  • כיצד למקסם את פוטנציאל התועלת לתושבים ולדיירים?
  • איך מכינים תשתית נכונה לעשרות אלפי תושבי העיר העתידיים?

פיתוח אסטרטגיה חברתית

פיתוח האסטרטגיה הוא תהליך ייעוץ לצוות המינהלת, ממוקד ותחום בזמן, המעשיר את נציגי המינהלת בכלים מקצועיים חדשים ומפותחים, נהלי עבודה חברתיים מסודרים לעבודה עם יזמים ודיירים, ושיטות עבודה ממוסדות ומסודרות.

התהליך מתחיל באבחון מעמיק של עבודת המינהלת והאופן בו היא מתנהלת כיום, כתיבת תכנית אסטרטגית לפיתוח יכולותיה של המינהלת, וכן קביעת מטרות וכתיבת תכנית עבודה להשגת מטרות אלה. 

התהליך ממשיך בליווי אינטנסיבי של סגל המינהלת – לפיתוח יכולות מקצועיות, הדרכת שיטות עבודה, לימוד מתוך ייעוץ על מקרים פרטניים, סיוע וטיפול במקרים מיוחדים וכיוצ"ב. התהליך מתאפיין בשותפות עמוקה, כלומר – היועצים הופכים להיות חלק מהצוות, למשך תקופת הייעוץ, והעבודה המשותפת מתאפיינת גם בפגישות הדרכה סדירות וגם בזמינות שוטפת להתייעצות וסיוע לאורך תקופת העבודה. התהליך מסתיים בבחינת הכלים והתהליכים שפותחו והטמעה של מירב הידע בקרב צוות המינהלת.

יעוץ זמין בכל עת; 

צוותי המינהלות נתקלים לעתים קרובות בדילמות וסוגיות שונות שהם מתקשים להתמודד אתן, פעמים כי הבעיות נעוצות בעבודה עם דיירים, פעמים במקרי מחלוקת בין דיירים ליזמים או לעירייה, במתן מענה לפניות דיירים או למקרים מיוחדים, בהתנגדויות וסרבנים וכיו"ב.

'בנק שעות ייעוץ' מאפשר למינהלת לפנות בכל רגע לקבלת סיוע, להתייעצות, לקבלת חוו"ד מקצועית כתובה, להשתתפות בפגישות בנושאים מאתגרים וכו'. כמו כן, ניתן לפנות אלינו לצורך פגישת גישור בין הפערים השונים שישנם.

בנק השעות הוא גמיש וזמין, בכל משבר שלא יודעים כיצד להתמודד איתו – אנחנו כאן!!

פיתוח אסטרטגיה עירונית כללית להתחדשות עירונית, בשיתוף הנהלת העיר;

ההתחדשות העירונית תשנה בשנים הבאות את פני הערים הישנות כמעט לחלוטין. מלבד נראות העיר בכך שאת מקומם של מבני העבר העתיקים יתפסו מגדלי יוקרה נוצצים, יתווספו עוד רבבות תושבים לכל עיר, ובערים רבות, הנהלת העיר אינה צופה פני עתיד ולא מתכננת את גודל השינוי המתקרב, כמו"כ, ראשי האגפים השונים לא מבינים לעומק את השפעת התחדשות העירונית על תחומי העיסוק שלהם.

טרם פני העיר משתנות לעד – שאלות רבות עולות  על השולחן, ביניהם:

  • כיצד מערכת החינוך נערכת להגדלת האוכלוסייה? 
  • אילו וכמה מוסדות חינוך יוקמו במסגרת מתחמי ההתחדשות עצמה?
  • כיצד ינהל אגף שפ"ע / תחזוקה את העבודה השוטפת בשטחים שמסביב למתחמי ההתחדשות?
  • האם אגפי הקהילה והשירותים החברתיים יודעים על השפעת ההתחדשות על אוכלוסיות היעד שלהן?
  • האם מחלקת המחשוב נערכת להגשמת חזון של עיר חכמה בעזרת תשתיות שיוקמו במתחמים?

יועצי החברה, יכינו אתכם וכמובן את העיר לשינוי הקרב ובא, האסטרטגיה נלמדת בהליך מקיף של ידע תכנוני מקצועי, בהובלת ראש העיר ומנכ"ל העירייה, ובשיתוף ראשי האגפים. 

מטרת התהליך תהיה להטמיע בקרב ראשי האגפים הבנה מעמיקה ביחס להשפעת ההתחדשות על תחום העיסוק שלהם. בתום התהליך יניעו כל אחד מראשי האגפים תהליך של פיתוח תכניות עבודה מוסדרות באגף שתחת שליטתם, ובכך העיר עצמה צועדת לעתיד הטוב יותר בבטחה רבה.

כתיבת תכנית אסטרטגיה שכונתית חברתית;

במקומות רבים מתקיימת התחדשות עירונית של שכונות שלמות, או ישנן שכונות בהן מרוכזים כמה וכמה מתחמי התחדשות. שכונות אלה צפויות לעבור שינוי מאסיבי, אשר מצריך התייחסות חברתית וקהילתית מבעוד מועד. העבר מוכיח כי שכונות בהם בוצעה התחדשות מאסיבית ללא התארגנות כזו מראש, לא הצליחו למנף את ההתחדשות לחיזוק השכונה, ואף מתמודדות כיום עם משברים חברתיים וקהילתיים משמעותיים מאוד. 

יועצי החברה מתמחים בכתיבת תכניות לשכונות גדולות המתעתדות להתחדש במיזם התחדשות עירונית. במהות התכנית – חשיבה אסטרטגית ארוכת טווח לפיתוח חזון חברתי-קהילתי לשכונה. העבודה מתבצעת דרך עבודה עם שותפים עירוניים על ניתוח המצב הקיים, פיתוח החזון, רתימת התושבים, כתיבת תכנית עבודה ועבודה בשטח להיתכנות ומימוש החזון. 

הכשרה מקצועית;

נציגי החברה מתמחים בהכשרתם של אנשי מקצוע – מדרגי השטח ועד הבכירים ביותר. בעת האחרונה מתרחשים ברשויות המקומיות ברחבי הארץ תהליכי למידה והטמעה של התחדשות עירונית. בצוות החברה נמנים בכירי המרצים בתחומי ההתחדשות העירונית השונים ובמכלולים הרבים בהם צוות משפטי, עו"ס חברתיים, חטיבה אדריכלית תכנונית ועוד. 

נשמח להציע לכם הכשרות לכל קהל, ובכל תחומי ההתחדשות העירונית, משלב הגדרת מטרות ההכשרה, דרך בניית התכנים ועד לביצוע ויישום מוצלח ואיכותי של כל התוכן המועבר במסגרת ההכשרה.

גישור ובניית הסכמות;

פרויקטים רבים בעלי חשיבות עירונית נתקעים ומתעכבים שנים ארוכות בשל קשיי תקשורת ומחלוקות בין הגופים השונים – הדיירים, הנציגות, היזם, אנשי המקצוע והגורמים העירוניים. התערבות גישורית ובניית הסכמות אפקטיבית, הם הם המסייעים להסרת החסמים המעכבים ולגיבוש הסכמות ושיתוף פעולה.

פיתוח קהילתי במגדלי מגורים;

עבור אנשים המינהלת והיזמים, תהליך ההתחדשות מגיע לסיומו עם אכלוס המבנים החדשים. אך עבור כל הדיירים שיגורו שם – ההליך לא מסתיים בנקודת זמן זו, אלא כעת הם מתחילים את המישור האחרון שבו והוא ההיכרות וההתרגלות לחיים החדשים.

אמנם, חוויית מגורים במגדל חדש ונוצץ בלתי ניתן להשוואה לחוויה אליהם היו מורגלים הדיירים בעבר, אך יחד עם זאת – החיים מעט משתנים בחוויית המגורים החדשה.

מחקרים רבים מלמדים כי דיירי מגדלים לרוב לא מצליחים להקים קהילה פורחת ומשגשגת בין כתלי המגדל, ובפרט החיבור בין התושבים הוותיקים של המתחם לבין הרוכשים החדשים איננו טריוויאלי.

איכות החיים במגדל מגורים, כמו בכל בית משותף, נגזרת מיכולתם של השכנים לאמץ קווים מנחים מוסכמים לחיי שכנות וקהילה. בפועל, זה לא תהליך שמתרחש באופן עצמאי. יועצי החברה מתמחים בפיתוח מודל של בינוי קהילה במגדלי מגורים, המודל ניתן ליישום בכל מגדל מגורים, ולמודל נרשמו הצלחות רבות ושביעות רצון בקרב הדיירים.

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *